SMS-ът скъса картичките

Електронните поздрави оставиха пощальоните без работа

"Коледата се отменя. Светът ще изчезне след 10 секунди. Десет, девет... Причина - обичам те толкова, че ще експлодирам и ще го унищожа, без да искааам."

"Казаха ми, че е избягал най-красивият ангел от рая, но не се притеснявай, няма да те издам." Или пък "Честит 364-и ден на любовта".

Ето такива забавни и по-често любовни есемеси си пращат близки за празниците.
 
На Коледа е ясно, че хората си пожелават най-красивите неща. В скрина мъката оставят и вадят празничната си душа
 
Ако навремето поздравът беше с красива картичка, то днес модата повелява да бъде с есемес или с картинка по имейл. Сиреч виртуална картичка. Така е, защото почти всеки вече има мобилен телефон или компютър подръка.

Новите технологии оставиха пощальоните без работа и те вече хич не звънят по два пъти. Някои есемеси обаче наистина пиукат два пъти, а в пиковите моменти и по доста повече. Картичките в плик се пенсионираха и само старомодни и романтични хора още държат на тях. Случва се, макар и рядко, точно такива да попадат в пощенските кутии на близките им. Все пак написаното остава завинаги, а технологиите имат лошия навик да се развалят.

Електронните поздрави преди всичко са удобство. "Откакто имам мобилен телефон, поздравявам само с есемеси", споделят някои. Други пък казват, че предпочитат да разпратят картички по имейл.

Някои сайтове дават възможност сами да моделирате картичката, оперирайки с десетки цветови гами, разнообразни шрифтове и различно взаимодействие между тях. Картичките мoгат да бъдат музикални, като сами си избирате мелодията. Други пък са традиционни - с образа на Исус и Дева Мария. Има и закачливи - кученца в коледни шапки, лаещи нотите на песничката Marry Christmas. Картичките с младенеца напомнят за безценния дар на Бог към нас и пожелават любовта му винаги да пази получателя. Други казват: "Отвъд партито, украсата, подаръците под елхата се крие истинското значение на Коледа. Желая истински мир, истинска любов и истинска радост на Коледа и винаги." Забавна е и музикална, която представлява три обърнати човешки глави, които върху брадите си имат шапки и пеят. Мили думи казва и тази: "Сложи си дясната ръка върху лявото рамо, после лявата върху дясното рамо, разтърси се - ето това е моята коледна прегръдка за теб."

Телефоните по Коледа и Нова година направо прегряват. Затова пък трети са на мнение, че поздравите с есемес са досадни. "Вместо да празнуваш, трябва да цъкаш по телефона с часове. Ненужно е", смятат те.

Да пратиш картичка на приятелите и семейството за Коледа е традиция от 200 години. В началото си ги е изпращал елитът в западните държави до към 1800 година. Много от картичките са доставяни на ръка и били много скъпи. Скоро обаче набрали популярност с представянето на пощенската марка през 1840 г.

Имало е конкурси за оригинални идеи с награда 1 млн. долара.  Най-старата позната поздравителна картичка  е валентинка, направена през 1400 г., и е в британски музей. Картичките за Нова година също датират от този период, но добиват популярност чак след 1700 г. Докато картичките за Св. Валентин и Коледа са били най-популярни. Валентинките са били специални и от тях са изскачали разни фигурки.

Коледните картички са популяризирани от художника Джон Калкот Хорсли, познат като първия, създал коледна картичка, и Луис Пранг, познат като бащата на американската коледна картичка. За хората от минали времена те са били израз на чест. Носели са радост не само заради красивите изображения, но и заради усещането, че някой си е мислил за теб.

В интернет хората споделят, че светът не може да бъде запазен в МMS
 
Съвсем различно е да кликнеш върху "пусни" бутона и това да го напишеш с ръка. Картичките отразяват историята на места и хора, различно е да гледаш Берлин през 1900 г. и през 2005-а. Все пак е хубаво, че има избор. Важен е поздравът. Независимо дали е написан с химикал или е цифров.
 
Боряна Колчагова